Prowadze zajecia dydaktyczne na kierunku TECHNOLOGIA DREWNA na studiach I, II i III stopnia, miedzy innymi z takich przedmiotow jak: Struktura drewna, Fizyka drewna, Mechanika drewna, Nauka o drewnie egzotycznym, Mikroklimat dla drewna zabytkowego. Prowadze rowniez wyklady na kierunku MEBLARSTWO np., Fizyka naturalnych materialow wloknistych i Wytrzymalosc materialow.
Opracowania i pomoce dydaktyczne (pliki do pobrania) z prowadzonych przez mnie przedmiotow znajduja sie w zakladce "Materialy". Instrukcje cwiczeniowe do przedmiotow Fizyka drewna, Mechanika drewna oraz Fizyka naturalnych materialow wloknistych dostepne se na stronie Dra inz. Piotra Mankowskiego - http://piotr_mankowski.users.sggw.pl
Zachecam wszystkich Studentow do wyrazenia opinii na temat zajec dydaktycznych i prowadzacych te zajecia - wystarczy wypelnic ankiety w systemie eHMS, by miec realny wplyw na jakosc ksztalcenia (wieccej informacji na stronie https://www.facebook.com/ i http://ehms.sggw.waw.pl/). Wiecej informacji dotyczacych spraw studenckich znajduje sie na stronie http://samorzad.sggw.pl/
Prace dyplomowe
Pod moja opieka powstaja prace inzynierskie, magisterskie i doktorskie. Dotad zostalo wykonanych i pomysnie obronionych ponad 130 prac, a kilka z nich uzyskalo wyroznienie.
Opracowania te moga miec charakter badawczy (rzadziej opisowy lub projektowy - patrz "Wymogi i zasady pisania prac dyplomowych" w zakladce "Materialy") i dotycza przede wszystkim analizy struktury oraz wlasciwosci fizycznych i mechanicznych drewna. Oprocz proponowanych przez mnie standardowych tematow prac dyplomowych (patrz "P8.Seminarium" w zakladce "Materialy"), mozna ustalic temat i zakres pracy na podstawie propozycji i indywidualnych zainteresowan Studenta. Takie ustalenia sa wrecz konieczne przy checi realizacji prac doktorskich.
Tematy prac doktorskich wykonanych pod moja opieka:
Badanie nieliniowych modeli wytrzymalosciowych dla zginania drewna (2021) - Grzegorz Koczan
Prace doktorskie w trakcie realizacji:
Wplyw pochodzenia genetycznego na wybrane wlasciwosci drewna swierkowego z powierzchni doswiadczalnej w Gluchowie - Patrycja Zaton,
Wplyw rozwiazan materialowo-konstrukcyjnych i czynnikow mikroklimatycznych na stan zachowania drewnianej zabudowy poobozowej Panstwowego Muzeum na Majdanku - Wojciech Korycinski
Własciwosci techniczne drewna jodły pospolitej (Abies alba Mill.)różnych pochodzeń z powierachni doświadczalnej w Rogowie - Muhammad EffsalHadinata
Kolo Fotografikow Technologii Drewna przy Wydziale Technologii Drewna
Studenckie Kolo Fotografikow Technologii Drewna przy Wydziale Technologii Drewna SGGW w Warszawie powstalo 3 czerwca 2011 roku (wczesniej byla to sekcja przy Kole Naukowym Technologow Drewna).
Studenci w ramach Kola Fotografikow Technologii Drewna poglbiaja swoje zainteresowania przede wszystkim z zakresu fotografii cyfrowej studyjnej w tym fotografii makroskopowej i mikroskopowej (np. zdjecia struktury drewna i tworzyw drzewnych, efekty uszlachetniania powierzchni tych materialow, wplyw oswietlenia na efekty wizualne, aranzacja wnetrz), a takze technik analizy i przetwarzania obrazu (np. praktyczne zastosowanie programow komputerowych do "czyszczenia" starych zdjec i dokumentow). W ramach popularyzacji dorobku naukowego Kola organizowane sa konkursy i wystawy, a takze prezentowane postery i referaty na corocznych przegladach Kol‚ Naukowych. Przyklady takich prac znajduja sie ponizej.
Postery z serii "Kultura drewna wczoraj i dziÅ›":
1. Kociol‚ cmentarny z XVIII w. w Buku,
2. Kosciol Pokoju z XVIII w. w Jaworze,
3. Swieckie budownictwo o konstrukcji ryglowej w gminie Jawor.
Pomoce dydaktyczne:
Poster o typach struktury drewna "Mikrokosmos Technologa Drewna"
Modele zabytkowych obiektów drewnianych:
Chyza Lemkowska z Bartnego z poczatku XX w. stanowi dziedzictwo kultury regionalnej i jest wpisana do rejestru zabytkow. Jej model zostal‚ wykonany w skali 1:25 przez Marcina Nowackiego, Anne Michalska i Tomasza Peplowskiego pod opieka dr inz. Piotra Mankowskiego. Praca ta zostala nagrodzona na XL Przegladzie Dorobku Kol‚ Naukowych SGGW w Warszawie (zaprezentowana w sekcji inzynierskiej 13 grudnia 2013 roku).
Praca ta byla rowniez prezentowana na konferencji popularnonaukowej, ktora odbyla sie w Gminnym Osrodku Kulturalno-Oswiatowym w Lelisie w dniu 10 kwietnia 2014 - http://www.goko-lelis.eu/page/aktualnosci.html.
Marcin Nowacki, Anna Michalska i Tomasz Peplowski zdobyli I miejsce w panelu architektoniczno-konstrukcyjnym na Miedzynarodowym Seminarium Kol‚ Naukowych w Olsztynie w dniu 14.05.2014 r. za prezentacje "DREWNIANE BUDOWNICTWO LEMKOWSZCZYZNY" wykonana pod opieka dr inz. Piotra Mankowskiego.
Chata kurpiowska w skali 1:25 zostala wykonana przez Mariole Ogniewska i Sebastiana Sibilskiego pod opieka dr inz. Piotra Mankowskiego. Praca ta zostala nagrodzona na XLI Przegladzie Dorobku Kol Naukowych SGGW w Warszawie (zaprezentowana w sekcji "Czlowiek i otoczenie" 12 grudnia 2014 roku).
W dniu 15.01.2016 roku odbyl sie XLII Przeglad Dorobku Kol Naukowych SGGW w Warszawie zorganizowany przez Kola Naukowe dzialajace przy Wydziale Technologii Drewna. Przeglad ten zakonczyl sie sukcesem rowniez dla Kola Fotografikow Technologii Drewna.
Aleksandra Adamiec zostala nagrodzona za referat "Konserwacja sal z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu" (opiekun: dr inz. Piotr Mankowski) wygloszony w sekcji "Inzynieria", a Patrycja Zaton uzyskala wyroznienie za referat "Budowa anatomiczna zdrewnialych lodyg bambusa Guadua (Guadua angustifolia Kurth)" (opiekun: PawelKozakiewicz) wygloszony w sekcji "Swiat roslin i lesnictwo". GRATULACJE !!!
Opiekunem kola od czerwca 2011 do czerwca 2016 byl: Dr hab. inz. Pawel Kozakiewicz, prof. SGGW Obecny opiekun kola (od lipca 2016): dr inz. Piotr Mankowski
Milośnikom fotografowania i uzytkownikom sprzetu fotograficznego polecam strone: http://www.optyczne.pl/
Kolo SITLiD nr 13 przy Wydziale Technologii Drewna
Jednym z pierwszych kol Stowarzyszenia Inzynierow i Technikow Lesnictwa i Drzewnictwa, powolanego do zycia w 1951 roku, bylo nasze Kolo nr 13 przy Wydziale Technologii Drewna SGGW w Warszawie. Wiecej informacji o Stowarzyszeniu znajduje sie na stronie: http://www.sitlid.pl/
Do dzialan Kola nalezy miedzy innymi propagowanie nowoczesnej mysi technicznej oraz wiedzy z szeroko rozumianego drzewnictwa, a takze podnoszenie kultury technicznej, kwalifikacji i etyki zawodowej. Zadaniem Kola jest rowniez ponadpokoleniowa integracja srodowiska drzewnego - wspoltworza go nauczyciele akademiccy i studenci. Wspolorganizujemy i uczestniczymy w seminariach, konferencjach naukowych oraz szkoleniach z zakresu technologii drewna i dziedzin pokrewnych. Wspolpracujemy z roznymi osrodkami naukowymi oraz zakladami przemyslu drzewnego. Prowadzimy doradztwo oraz rzeczoznawstwo (ekspertyzy opinie i orzeczenia) z zakresu drzewnictwa, wsparte doswiadczeniem i potwierdzonymi uprawnieniami. Mlodsi czlonkowie kola zdobywaja doswiadczenie pod okiem starszych ekspertow i z czasem uzyskuja uprawnienia rzeczoznawcow.
Nasze publikacje ukazuja sie, miedzy innymi w czasopismie "Przemysl Drzewny" (wlascicielem tytulu jest SITLiD) - ukazujacym sie od 1950 roku.
Przez wiele lat "Przemysl Drzewny" wydawany byl w formie miesiecznika przez Wydawnictwo Naczelnej Organizacji Technicznej, nastepnie przez Wydawnictwo "Swiat" a ostatnio (od 2015 roku) w formie kwartalnika "Przemysl Drzewny - Research & Development" Przemysl przez wydawnictwo Forestor Communication - http://forestor.przemysldrzewny.eu/
Obecnie w ramach Oddziału SITLiD w Warszawie ralizowane są projekty międzynarodowe:
Sekretarz Koła - Agnieszka Jankowska
tel.: +48 22 5938634
Ksyloteka - wywiad dla Akademickiego Radia Kampus, 2011
Ksyloteki nazywane w XVIII wieku gabinetami drzewnymi to szczegone zbiory, skladajace siÄ™ z odpowiednio przecietych kawalkow drewna czesto o wymiarach zblizonych do ksiazek. Oprocz samych probek zbiory ksyloteczne zwykle zawieraja preparaty mikroskopowe oraz szczegolowe opisy dotyczace pochodzenia i budowy anatomicznej poszczegolnych gatunkow drewna, a takze jego wlasciwosci fizycznych, mechanicznych, technologicznych oraz zastosowan. Taki charakter ma ksyloteka im. Prof. dr hab. inz. Witolda Dzbenskiego przy Wydziale Technologii Drewna SGGW w Warszawie, ktora powstala w 1962 roku. Zgromadzone w niej informacje sa wykorzystwane miedzy innymi przy wykonywaniu prac dyplomowych, ekspertyz i przy prowadzeniu szkolen.
W ksylotece zgromadzone sa kolekcje drewna z roznych rejonow swiata.
Spotkanie z mlodzieza w Zespole Szkol‚ Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie - marzec 2011
W ramach promocji Wydzialu Technologii Drewna odbylo sie spotkanie z mlodzieza z klas Technikum Budowlanego w Wieruszowie, polaczone z wykladem o zastosowaniu drewna egzotycznego w budownictwie.
Wielka Majowka SGGW - wywiad dla Radia dla Ciebie - maj 2011
Co rocznie w maju odbywaja sie Dni Otwarte SGGW podczas ktorych wszystkie wydzialy prezentuja swoja oferte edukacyjna, a przyszli studenci moga szczegolowo zapoznac sie z zasadami rekrutacji na studia. Dniom tym towarzyszy szereg atrakcji: pokazy, wystawy, wystepy, koncerty, wyklady, konkursy, ciekawostki.
Naprawa instrumentarska i badania akustyczne drewnianej plyty rezonansowej zabytkowego pianina Ed. Seiler (o ktorym mowa w wywiadzie) tj. jego kompleksowa konserwacja i odzyskanie pelnych funkcji uzytkowych wykonane zostaly w ramach pracy magisterskiej przez Filipa Pytkowskiego. Efekt przedstawiono ponizej (fotografia zestawiajaca polowki pianina przed i po naprawie). Uzupelniajaco zamieszczona jest takze wizualizacja 3D pianina Ed. Seiler, rowniez wykonana przez mgr inz. Filipa Pytkowskiego.
2010
Seminarium rzeczoznawcow parkieciarstwa - pazdziernik 2010
W dniach 8-9 pazdziernika 2010 r. w ramach spotkania szkoleniowego goscilismy na naszym Wydziale specjalistow zrzeszonych w Zwiazku Rzeczoznawcow z Zakresu Parkieciarstwa i Posadzek Drewnianych. Tematem wiodacym byl wplyw mikroklimatu pomieszczen na zachowanie sie drzewnych materiaow podlogowych (dynamika i zakres zmian wilgotnosci i wymiarow).